Popis
Súprava obsahuje:
Prémiová rybia omáčka 200 ml
Ryžová múka 400g
Gochugaru chilli vločky 100g
KIMCHI - originálna receptúra
Ingrediencie (pre nádobu s objemom cca 2 litre):
2 hlávky pekinskej kapusty
150 g mrkvy
150 g bielej reďkovky
1 zväzok jarnej cibuľky
Pasta:
25-50 g cukru podľa chuti
70 g ryžovej múky
150 ml vody
30-50 g zázvoru
1 veľká cibuľa
1 hlava cesnaku
20 g kórejských chilli vločiek Gochugaru
50-100 ml rybej omáčky (množstvo zvoľte podľa chuti)
Na solenie:
500 g morskej soli
Postup:
Očistite pekingskú kapustu, umyte ju, nechajte uschnúť a potom ju nakrájajte na kocky veľké približne ako polievka. Rozložte ich vo vrstvách do veľkej misy a každú z nich osoľte. Nakoniec obsah misy dôkladne premiešajte, aby bol každý kúsok pokrytý soľou. Tým sa zabezpečí, že kapusta bude krásne mäkká, ale aj chrumkavá. Osolenú kapustu nechajte v miske odpočívať osem hodín a každú polhodinu ju premiešajte. Proces môžete urýchliť tak, že nakrájanú kapustu na dve hodiny zalejete slaným nálevom a zaťažíte ju napríklad doskou na krájanie, aby boli všetky kúsky ponorené.
Medzitým si pripravte pastu. V malom hrnci zvarte vodu s cukrom a ryžovou múkou alebo škrobom na kašu a nechajte vychladnúť. Do mixéra vložte nakrájanú cibuľu, zázvor, cesnak, pridajte vychladnutú kašu a rozmixujte na hrubšiu pastu. Preložíme ju do veľkej misy, zalejeme rybacou omáčkou, pridáme nadrobno nasekané čerstvé chilli papričky a dobre premiešame. Ak používate sušené chilli, pridajte na ochutenie trochu mletej sladkej papriky.
Osolenú kapustu teraz niekoľkokrát prepláchnite, aby bola dostatočne slaná. Naozaj ju musíte priebežne ochutnávať. Potom rukami vytlačte prebytočnú vodu.
Zvyšnú zeleninu nakrájajte na jemné rezance. Pridajte ich k paste, pridajte opláchnutú pekingskú kapustu, nasaďte si tenké latexové rukavice a všetko dôkladne rukami premiešajte, aby bol každý kúsok zeleniny pokrytý pastou.
Zeleninovú zmes preložte do nádoby, dobre ju uzavrite a dbajte na to, aby bol obsah nádoby ponorený pod hladinu šťavy, ktorú zelenina uvoľnila. Použite menšiu čistú nádobu, ktorú zaťažíte tak, že do nej vložíte varený čistý kameň. Potom už len zakryte viečko nádoby čerstvou potravinárskou fóliou, aby ste fermentovanú zeleninu ochránili pred prachom a mikroorganizmami.
Nechajte poháre pri izbovej teplote približne 1 deň (v teplejších mesiacoch to môže byť dlhšie alebo kratšie), aby sa začal proces fermentácie. Hneď ako sa v tekutine začnú objavovať bublinky, premiestnite poháre do chladničky. Tým sa proces kvasenia spomalí, ale bude pokračovať. Takto nechajte kimči aspoň týždeň a potom ho môžete začať konzumovať. Čím dlhšie ho necháte odstáť, tým kyslejšie bude chutiť, preto je dobré ho počas celého procesu ochutnávať, aby ste zistili, aká chuť vám najviac vyhovuje.
Hmotnosť | 1.5 kg |
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.